Prečo potrebujeme polarizačné okuliare?

Prečo potrebujeme polarizáciu?

 

Obyčajné denné svetlo sa šíri všetkými smermi. Ak sa ale odrazí od lesklej plochy ako je sklo, vodná hladina alebo mokrá vozovka a sneh, stane sa z neho svetlo polarizované. Z toho bez okuliarov alebo s obyčajnými slnečnými okuliarmi najviac vnímame nepríjemné odlesky. 

 

Poznáte to, po daždi sa cesta leskne alebo je pri západe slnka slniečko tak nízko, že nevidíte skoro nič. Namiesto jasného a ostrého obrazu a skutočných farieb vnímame len ostré biele oslnenia. A to je nepríjemné, ale aj nebezpečné. S polarizáciou ste v bezpečí - vidíte ostro aj cez odlesky.

 

Vidění za volantem - bez polarizace a s polarizací

 

Naše tipy: 

 

Vezmite si polarizačné okuliare do auta aj na bicykel. Polarizačné okuliare sú skvelé pre vodičov aj ako okuliare pre cyklistov. Nie je nič nebezpečnejšie než nevidieť na cestu. 

 

Vezmite si polarizačné okuliare na nákupy. Miesto svojho odrazu vo výklade uvidíte, čo je naozaj za sklom. Nič vám vo výklade neutečie. 

 

Rybári ocenia, keď sa pozrú s polarizačnými okuliarmi pod hladinu – neuvidia len odlesk svetla od hladiny, ale ryby vo vode. 

 

 

Ako polarizácia funguje?

 

Svetlo, ktoré sa odrazí od lesklého alebo svetlého povrchu, sa horizontálne polarizuje. Vznikajú tak odlesky a odrazy ostrého bieleho svetla, ktoré je pre oči nepríjemné. Vnímame iba nepríjemný jas, ktorý bráni vnímaniu detailov a kontrastov. Preto napríklad s obyčajnými slnečnými okuliarmi bez polarizácie nemôžeme riadiť auto alebo jazdiť na bicykli rovnako bezpečne ako s polarizačnými okuliarmi. Polarizačné okuliare totiž prepúšťajú iba vertikálne polarizované svetlo a preto s nimi nepríjemné odlesky a oslnenie nevidíme. Pohľad cez ne je jasný a kontrastný bez potreby tmavšieho zafarbenia. Polarizačný filter neprepúšťa nepríjemné a pre oči úplne zbytočné odlesky, lepšie vykreslí farby, detaily a zvýrazní kontrasty za plného svetla aj za zhoršeného počasia.

 

 

 

Polarizačné okuliare zachovávajú verné farby a ostré detaily. Oči sa tak ďaleko menej namáhajú a môžete sa tak lepšie sústrediť na riadenie auta alebo jazdu na bicykli. Okuliare s polarizačným filtrom zaručujú aj väčšie bezpečie. Môžete včas zareagovať na situáciu, ktorá je inak po daždi na mokrej vozovke s odleskami zle viditeľná. Vaša jazda je tým bezpečnejšia, čím rýchlejšie dokážete zareagovať na predmet alebo osoby na ceste.

 

 

 

Polarizačné okuliare v našom e-shope označujeme modrou ikonou P.
Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú cookies. Používaním webu s tým vyjadrujete súhlas. Používanie súborov cookie